web analytics
اطلاعیه ی سایت
  کاربران عزیز سایت جدیدترین دانلود برای دانلود آهنگ ها فیلم و سریال باید حتما عضو سایت باشید و اکانت vip داشته باشید. جهت تهیه اکانت vip کاملا رایگان از قسمت عضویت در سایت اقدام کنید.با تشکر از شما

آموزش سوزن دوزی سنتی بلوچی روی لباس


وبلاگی جهت آموزش سوزن دوزی ↓↓↓

http://shabafroz.persianblog.ir/

آموزش سوزن دوزی به سبک بلوچی
سوزن دوزی یکی از هنرهای دستی اصیل ایرانی است که زیبایی بسیار زیادی هم دارد و ما سوزن دوزی را به سبک بلوچی برای شما به نمایش گذاشته ایم. سوزن‌دوزی یا نخ‌دوزی یا گل‌دوزی یکی از روش‌های دیرینه آرایش جامه است، که خصوصا در میان زنان بلوچ هنری رایج است. در این نوشتار میتوانید با ویژگی های منحصر به فرد این روش رودوزی در هنرهای دستی ایران زمین آشنا شوید.

در غرب ایران، قطعاتی از منسوجات سوزن‌دوزی شده با نقش‌های پیچیده که تاریخ ساخت آن‌ها به شش هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد، پیدا شده است.

دست‌دوخته‌ها به‌جز جنبه تزیینی و شناسنامه‌ای، در بعضی اوقات به‌خاطر عقاید مذهبی بر روی کلاه یا پوشاک جلوه‌گری می‌کرده است. در قبل از اسلام به‌جز جنبه تزیینی، جنبه طلسم گونه آن نیز مطرح بوده است. در بیش‌تر نقاشی‌ها یا نقش برجسته‌ها، طرح‌هایی بر روی لباس‌ها منقوش شده است. جامه‌های روی نقش برجسته‌های پیش از اسلام حکایت از رواج سوزن‌دوزی در آن زمان دارد.

سوزن‌دوزی بلوچ هنر ظریف و پر سابقه‌ای است، که هیچ کس به درستی نمی‌داند از چه زمانی در ایران رواج یافته است و در کتب تاریخی کم‌تر از آن یاد شده است. با این وجود می‌توان گفت کار بلوچ‌دوزی که همان گل ابریشم دوخته بر پارچه‌هاست و در دوره‌ای با صنعت تولید ابریشم رابطه داشته است.

در کتاب آخرین ماموریت، نوشته مغرالدین مهدی، راجع به سوزن‌دوزی آمده: یکی از صنایع که در حد خود بسیار زیبا و ارزنده است، صنعت دوزندگی و دست‌دوزی جلیقه و لباس زنانه است. مانند ترمه، دست دوزی می‌نمایند و با نهایت زیبایی و با ابریشمی که با رنگ‌های طبیعی رنگ کرده‌اند و رنگش ثابت است و هیچ وقت از بین نمی‌رود، نخ‌دوزی می‌کنند.

صدها مربع و مستطیل و لوزی می‌دوزند، یک اندازه که اگر با پرگاری دقیق اندازه‌گیری کنند سرمویی تفاوت ندارد.
آموزش سوزن دوزی به سبک بلوچیسوزن‌دوزی یکی از روش‌های دیرینه تزیین لباس است که در میان زنان بلوچ هنری رایج است

پیشینه سوزن دوزی
سوزن دوزی این هنر پرجذبه را نمی توان به زمان خاصی اختصاص داد اما اگر بخواهیم زمان به فعلیت رسیدن آن را بررسی کنیم شاید در حدود 100 یا 200 سال پیش از ظهور اسلام و آمدن اسلام به ایران مربوط باشد که قومی به نام اسلاوها به ناحیه ای از بلوچستان آمده و در آنجا سکنی گزیدند.

این گروه از اسلاوها از طریق جاده ابریشم به این منطقه آمده بودند (این منطقه در حال حاضر جز خاک پاکستان است و در مرز افغانستان و پاکستان قرار دارد).

این ناحیه را که این گروه برای سکونت خویش برگزیده بودند به علت اینکه مسیحی بودند و آئین اسلام را قبول نداشتند کافرستان می گفتند که این قوم پرورش کرم ابریشم و به دست آوردن نخ از پیله های ابریشم و استفاده از آن را در پارچه بافی و سوزن دوزی به زنان بلوچ آموختند.

به همین سبب بلوچستان، این خطه گسترده و خشک با مردمان سختکوش و خستگی ناپذیرش خاستگاه یکی از ظریف ترین هنرهای دستی ایران است.

ویژگی های سوزن دوزی بلوچستان
بدون تردید سوزن دوزی بلوچستان را باید در زمره یکی از اصیل ترین و جالب ترین صنایع دستی کشور به حساب آورد و یکی از ظریف ترین هنرهای دستی ایران است که طی آن تمام یا قسمت اعظم پارچه از کوک وبخیه های رنگین پوشیده شده است.

این صنعت که در آن ذوق و خلاقیت زنان سوزندوز به صورت طرحهای سنتی محلی که بیانگر خصوصیات و ویژگیهای هر منطقه است خلاصه می گردد، امروزه در میان صنایع هنری و سنتی کشور مرتبه و مقام بسیار والایی دارد.

شناخت این هنر ارزنده توسط ساکنان شهرها با افزایش تقاضا برای محصولات سوزندوزی و ازدیاد تولید در مناطق مختلف مقارن بوده است و از این رو انواع رومیزی، کوسن، سفره، آباژور، پرده و غیره نیز توسط سوزندوزان تولید می شود.

مهمترین مراکز تولید سوزندوزی عبارت است از: اسپکه، هریدک، کوپچ، پیپ، مته سنگ، چانف، مهنت، ایرندگان، قاسم آباد، گشت، سوران، کله گان، بمپور، اسماعیل آباد و زاهدان. برای طرح سوزندوزی از پارچه و نخهای رنگی که مواد اولیه را تشکیل می دهند استفاده می شود.

نخهای مورد استفاده از جنس ابریشم و پنبه است که بیشترین نخ مورد استفاده نخ پنبه ای است که به راحتی می توان آنرا در بازار از واسطه ها دریافت کرد. نخ پنبه ای انواع مختلف دارد که به علت همجواری با پاکستان بیشترین استفاده از نخهای پنبه ای وارداتی پاکستان می باشد.و علاوه بر آن از نخهای مرغوب دمسه نیز استفاده می شود.

از نخ ابریشم بیشتر در گذشته استفاده می شد که امروزه به علت کمیابی آن و گرانقیمت بودنش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نخهای به کار رفته در سوزندوزی به صورت مختلف و متنوع انتخاب می شوند که بیشتر از نخهای به رنگ تیره استفاده می شود.

80 درصد آنها را رنگهای قرمز و نارنجی روشن تشکیل می دهد. نحوه دوخت همه نقشها به این صورت نیست. و به این صورت است که سوزندوزان مستقلا به تهیه محصول می پردازند و در صورت کار گروهی پس از پیاده کردن طرح کلی ،

هر زن یا دختر سوزندوز یک رنگ را تماما سوزندوزی می کند و برای قسمت بعدی و استفاده از رنگ دیگر در تولید محصول آنرا به هنرمند بعدی سپرده و این عمل تا خاتمه کار و تکمیل محصول ادامه می یابد.

در گویش محلی به این عمل دسته جمعی ، حشر گفته می شود. منظور از پرکار، کم کار و میان کار این است که اگر تمام پارچه مورد نظر سوزندوزی شود پرکار است ولی اگر بیشتر قسمتهای پارچه سوزندوزی شود اما فواصلی هرچند کم هم باقی بماند نوع دوخت میان کار است ولی اگر فواصل باقیمانده زیاد باشد نوع کم کار را تشکیل می دهد.آموزش سوزن دوزی به سبک بلوچینقش های هندسی بیشترین کاربرد را در سوزن دوزی دارد

انواع نقش ها:
1. نقوش انسانی: از این نقوش در هنر سوزندوزی کمتر استفاده می شود و این نوع نقش بر روی قالیچه ها کاربرد بیشتری دارد.

2. نقوش حیوانی: که برگرفته از انواع حیوانات است که این حیوانات ممکن است در اطراف و خود منطقه وجود داشته باشد دا مانند نقش حیواناتی مانند طاووس برگرفته از ذهنیات فرد باشد که به خاطر زیبایی آنرا به کار می برد.

3. نقوش گیاهی: عدم وجود گل در بلوچستان ذهن سوزندوز را بر آن داشته تا به نقش آفرینی آن بپردازد و با کنار هم قرار دادن چند مربع، لوزی، مثلث یا مستطیل انواع گل و نقش ها را می آفرینند.

4. نقوش هندسی: نقش های هندسی بیشترین کاربرد را نه تنها در سوزن دوزی بلکه در انواع فعالیت ها مانند سفال، زرگری و غیره می تواند داشته باشد.

انواع طرح ها:
1- طرح های تاری: سه تاری، چهارتاری، شش تاری، هفت تاری و ده تاری.
2- طرح های گل
3- طرح های حاشیه یا اطراف گل
4- طرح های چشم
5- ابزار کار و وسایل زندگی
6- عناصر طبیعت مانند ماه و خورشید
7- حیوانات اهلی و وحشد مانند اسب، شتر، مرغ، خروس، بز و پلنگ که به نام های اسب گوش، مرغ پر، مرغ و خروس، صبرلو، اشتر، بز است.
8- پرندگان
9- خزندگان مانند مار

دوخت و انواع آن:
دوخت درهر منطقه ای با منطقه دیگر تفاوت دارد و در هر منطقه ای نیز نام مخصوص به خود را دارد. به این ترتیب نمی توان برای آن تعریف خاصی لحاظ کرد. از انواع دوختها می توان به چوطل دوزی، آسان تانکه، بالمدک، کپ وجلت، محسم سندکی، چکن و پرکار لاهاری و پرکار و… اشاره کرد.

لازم به ذکر است که از نمونه های سوزن دوزی، فراورده های تکمیلی نظیر: کیف، جای جوراب، قوطی سیگار، کیف بغلی، کیف پول خرد، جلد عینک، جای کلید، جای دستمال کاغذی، دستمال سفره، شلوار، کت، مانتو، کراوات، پارچه، کفش، کمربند، کیف، آباژور، چکمه، شلیته، بلوز، کاپشن، جلد آلبوم، قاب عکس و … تهیه می شود.

 1. هنر طراحی و ساخت لباس زمینه‌های مختلفی دارد که یکی از آنها رودوزی است، یکی از برترین هنرها در ایران سوزن‌دوزی یا همان رودوزی‌های سنتی می‌باشد که جهت تزیین پارچه و پوشاک از آن استفاده می‌شود.
  در ابتدا سعی من بر این است که شما را با عمومی‌ترین دوخت‌ها در این زمینه آشنا کنم، به این معنی که کاربرد ‌آنها هم به صورت انفرادی است و هم در اکثر شاخه های سوزن‌دوزی استفاده می‌شوند.
  1- ساقه دوزی(Stem Stitch)
  ساده‌ترین نوع از دوخت‌ها ساقه‌دوزی است که به شکل مارپیچ است.
  مراحل:
  1. زدن اولین بخیه
  2. خارج کردن سوزن از وسط اولین بخیه
  3. وارد کردن سوزن به فاصله نصف طول بخیه از انتهای کوک اول
  4. خارج کردن سوزن از انتهای دوخت اول
  5. ادامه دادن همین روند، در پایان کار، انتهای نخ را یکی در میان از پشت دوخت‌های قبلی رد می‌کنیم تا در پشت کار برجستگی ایجاد نشود.

  آموزش سوزن دوزی-lg_1361342124_0d19c7f02a24a60f07ea51193fe6bac4-jpg

  نکته1: نخ همیشه موقع کار کردن باید یا به سمت بالا باشد یا به سمت پایین.
  2- گره فرانسه(French Knots)
  مراحل:
  1. گره زدن انتهای نخ
  2. خارج کردن سوزن از روی پارچه.
  3. پیچاندن نخ به دور سوزن به تعداد دلخواه، هرچقدر دور نخ بیشتر باشد گره بزرگتر می‌شود.
  4. فرو کردن نوک سوزن داخل پارچه، کمی آن طرف‌تر از جایی که بیرون آمده است.
  5. کشیدن نخ: این مرحله مهم است چرا که در صورت کنترل نکردن کشش نخ، گره شل می‌شود.
  6. خارج کردن کامل سوزن از پشت پارچه

  آموزش سوزن دوزی-lg_1361342137_4ede97f574f105df36d461c0f49eff79-jpg

  – دوخت زنجیره(Chain Stitch)

  1.خارج کردن سوزن از پارچه2.نخ را به صورت منحنی در می‌آوریم.3.سوزن را از محل قبلی مجدد وارد پارچه می‌کنیم
  آموزش سوزن دوزی-lg_1361342151_33c15ff2f3b908c405c762e06104d712-jpg

  4- ساتن دوزی(Satin Stitch)
  این نوع دوخت برای پُر کردن فضا است و روش دوخت به صورت بخیه‌های منظم و در کنار یکدیگر می‌باشد.برای محکم کردن دوخت‌ها می‌توان در عکس جهت نیز مجدد دوخت را تکرار کرد.

  آموزش سوزن دوزی-lg_1361342166_2225cdc0e0c1bfdd8f3380fa6e899c42-jpg

  منبع: مجله کوک


  fastlearn.ihedieh.com
  • پاتوق آموزش تجربه های کوتاه هنرهای دستی و تزیینی هنرمندان سرتاسر دنیا
   
  پاسخ با نقل قولپاسخ با نقل قول
 2. 3 کاربر مقابل از Nasim عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  khaton (۲۰ ۰۱ -۹۳),sahar85 (۱۹ ۰۱ -۹۳),نیکا (۱۹ ۰۱ -۹۳)

 

 • Top | #2
  Nasim

  Nasim آنلاین نیست.

  زندگی درست همان جایی است که تو ایستاده ای
  درجه کاربردرجه کاربردرجه کاربردرجه کاربردرجه کاربر

  Nasim آواتار ها

  تاریخ عضویتدی -۱۳۹۰

  سمت کاربرمدیر ارشد
  علایقکتاب ، آشپزی ، استراحت! ، باز و بسته کردن در یخچال!
  شغلحرص خوردن!

  محل سکونتدنیای مجازی

  نوشته ها1,745

  تشکر5,487
  تشکر شده 3,844 بار در 1,447 ارسال
  مطالب وبلاگ4
  برترین شروع کننده [درجه 1] 

/ Point Value: 60

برترین تشکر شده [درجه 1] 

/ Point Value: 100

برترین معرف تالار 

/ Point Value: 100

برترین ارسال کننده [درجه 2] 

/ Point Value: 80

قدیمی ترین کاربر تالار 

/ Point Value: 100

  پاسخ : آموزش سوزن دوزی

  آموزش سوزن دوزی سنتی

  آموزش سوزن دوزی-lg_1361608604_7e48109a8f07bfe48a4f342d2627ef95-jpg

  هنرطراحی و ساخت لباس زمینه‌های مختلفی دارد که یکی ‌آنها رودوزی است و نیز یکی از برترین هنرها در ایران سوزن دوزی یا همان رودوزی های سنتی می‌باشد که جهت تزیین پارچه و پوشاک ازآنبهره می گیریم. سوزن دوزی هنری برگرفته از از ذوق و قریحه فردهنرمندمی باشدوهمان طور که بسیاری از شاهکارها ازسرشتناخودآگاه فرد سرچشمه می گیرد سوزن دوزی نیز یکی از اصیل ترین و جذاب ترین هنرها می باشد. دراین شماره شما رابا چند نوع دوخت متنوع و پر کاربرد در این زمینه آشنا می‌کنم.

  1- دوخت پر(Feather stitch)

  آموزش سوزن دوزی-lg_1361608162_9ce2fa67752c638d6b62ff44730528c9-jpgآموزش سوزن دوزی-lg_1361608188_ecd90c2ce1b2d82d19795f5a4c5401e2-jpg

  نکته: روش این دوخت ، مانند دوخت زنجیره می‌باشد(رجوع شود به شماره قبل).

  2- تار عنکبوتی (stemstitch wheel)

  مراحل
  1. یک ستاره 8 پر می‌دوزیم (در اینجا اعداد زوج مد نظر است و می‌توان به دلبخواه از اعداد زوج استفاده کرد).
  2. سوزن‌ را از میانه خارج می‌کنیم و یک بست می‌زنیم.
  3. سوزن رو از روی اولی و زیر دومی رد می‌کنیم.
  4. سوزن را از روی دومی و زیر سومی رد می‌کنیم و همین‌طور ادامه می‌دهیم.
  آموزش سوزن دوزی-lg_1361608227_015312db2af0526916a661bd6ce05e6f-jpg

  3- دندون موشی(Blanket Stitch)
  آموزش سوزن دوزی-lg_1361608209_b503f564f2a7fb7378b5ac9a1fd3beb2-jpg

  بر خلاف همیشه که از این دوخت تنها برای حاشیه کار استفاده می‌کردند، می‌توان این بار آن را در خود متن به کار گرفت و تنوع ایجاد کرد.

  2- ستاره دوزی (star stitch)
  آموزش سوزن دوزی-lg_1361608552_3ea7000d08df7b8104203d18b5ed43b7-jpg آموزش سوزن دوزی-lg_1361608540_06731724cf8694d6ecfd3aad61b7c97c-jpg

  1.در ابتدا با نخ یک دوخت ضربدر ایجادمی کنیم.
  2.در مرحلة دوم در محل تقاطع ضربدر چهار بخیه در چهار

  جهت می زنیم.

  988704_162649407259522_1580251373_n 1004685_163133590544437_1616606973_n 10401353_328079230720591_5519372078236089877_n 10426798_692747697506997_5102701005261712864_n 10469920_689710851144015_5232862382255393254_n 10801729_726165737498526_7336987292525926217_n 20120505090918_photo00022 20120505090918_photo0002  1388984913262726 1391162247156258  baloch-model baluch-ever-seen-a-bride-s-bedroom-photo-8  hm-20131238625826453011420143648-4028  untitled2 untitled2 untitled3 untitled wpid-1427057300194

  wpid-screenshot_%db%b2%db%b0%db%b1%db%b5-%db%b0-%db%b2%db%b3-%db%b0%db%b1-%db%b2%db%b0-%db%b4%db%b3 %d8%a8%d9%84%d9%88%da%86-3 %d9%be%d9%88%d8%b4%d8%a7%da%a9-%d8%a8%d9%84%d9%88%da%86%db%8c2 %d8%b4%d8%b4%d9%85%db%8c%d9%86_%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87_%d8%b5%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%b9_%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c_13_

 

چه امتیازی می دهید؟
0 تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "جدید دانلود" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.

error: Content is protected !!